Thursday, September 6, 2012

Loony Up the Cream Bun and Jam.

My plan for today was to just share another batch of analog pictures with you but I came across my notes full of astonishment at things we learned from Nagui.

Part 1: Bathroom etiquette

"Today, Nagui shared with us the theory of wiping your butt Egyptian style.
Next to almost every toilet, there is a water hose. After you're done with your business, you grab the hose with your right hand and point the stream in the strategic direction. With the fingers of your left hand, you wash your behind and then (not sooner!) wipe with some paper.
Nagui says that when he travels to Europe, he always feels dirty without the help from the hose. We think we'd feel dirty WITH the help from the hose. So what that you get to wash your hands afterwards!"


Dzisiaj miały być tylko kolejne zdjęcia z analoga, ale natrafiłam w dzienniku na moje zdziwione reakcje na informacje, którymi dzielił się z nami Nagui.

Część I: Etykieta toaletowa

"Nagui wyłożył nam dzisiaj teorię podcierania zadka po egipsku. 
Obok prawie każdej toalety znajduje się wąż z wodą. Po zakończonym, hmm, biznesie ujmuje się węża prawą ręką i kieruje strumień wody w strategiczne miejsce. Palcami lewej ręki myje się zadek i dopiero wtedy (nie wcześniej!) używa się papieru.
Nagui twierdzi, że kiedy podróżuje do Europy, to bez pomocy węża zawsze czuje się brudny. My tam właśnie z pomocą węża czulibyśmy się brudni. Co z tego, że potem myje się ręce!"Yes, it's real. People at the tables burst into laughter when they saw the expression on our faces when we saw the bird.
Jest prawdziwy! Ludzie siedzący przy stolikach wybuchnęli śmiechem na widok naszych min kiedy zobaczyliśmy ptaka.
Ramadan lamps.
Lampy sprzedawane na okazję zbliżającego się Ramadanu.


3 comments:

  1. Pomyśleć, że ja w Armenii zachwycam się starymi ladami i wolgami, podczas gdy w Egipcie są takie piękne stare garbusy. :)) a Ptak jest przerażający!

    ReplyDelete
  2. ptak jest swietny;D musieliscie zaiste miec boskie miny:)

    ReplyDelete
  3. moja reakcja na pelikana: PRAWDZIWY?! patrzę na podpis: PRAWDZIWY!! śmiech, bez kitu!

    ReplyDelete

Tyler: Can I ask your name?
Ally: Anonymous.
Tyler: Anonymous? Is that Greek?