Wednesday, November 28, 2012

Gondar in analog pictures.Ethiopia has had many capitals and Gondar used to be one of them. Back when it was chosen to be the seat of the ruler, it was just a sleepy village but a strategically situated one - 7,000 feet above sea level, in the foothills of the Simien Mountains. It is now the 4th largest city in Ethiopia, yet it feels like a small town. 

Etiopia miała w swojej historii wiele stolic i Gondar był jedną z nich. Kiedy został wybrany na siedzibę władcy, był zaledwie senną wioską, ale za to strategicznie położoną - na ponad 2100 metrach n.p.m., na skraju gór Simien. Teraz jest czwartym największym miastem Etiopii, ale nadal robi wrażenie małego miasteczka.ethiopia_map_straight

I figured a map would be helpful.
Pomyślałam, że może mapa byłaby pomocna.


fot 018

Fasil Ghebbi, a complex of 17th century castles dominates over Gondar.
Fasil Ghebbi, zespół XVII-wiecznych zamków, góruje nad Gondarem.

fot 011
Piazza - the main square of the city. 
Piazza - główny plac miasta. 


fot 023

fot 022
fot 019-2
fot 021
fot 025Debre Birhan Selassie, one of the most beautiful churches in Ethiopia. More on it and the castles the next time around.
Debre Birhan Selassie, jeden z najpiękniejszych kościołów w Etiopii. Więcej o nim i o zamkach powiem Wam następnym razem.

fot 024
fot 028

2 comments:

  1. Bez wnikliwego przyglądania się wygląda to trochę jak miasteczko gdzieś w Południowej Ameryce. A mapa pomocna, bo nie muszę się odrywać i przeskakiwać do google maps :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Trochę tak :) Chciało Ci się przeskakiwać do google maps? Jestem zaskoczona!

      Delete

Tyler: Can I ask your name?
Ally: Anonymous.
Tyler: Anonymous? Is that Greek?