Sunday, November 1, 2015

The Cubists are wrong. Picasso is wrong. The academics are wrong.

Do you too feel absolutely certain that you would be great at some things even though you are yet to attempt them?


I was always sure that I'd make a killer shooter, first responder, and a mini golfer. I tested my shooting skills a few years back and, despite my shaky delirious hands, I did pretty freaking well! Fortunately, I  have never had to test my first aid skills, but I'm planning on taking a class soon. I've only played mini golf once as a grownup, but I was wasted (girls' gambling weekend), so it doesn't count.

The time has come to put my gut feeling to the test. I found a mini golf field (one with an over 50 year old tradition and dinosaurs - my inner child fainted from all the excitement) and then Lee announced that he was the mini golf champion. I was adamant about my superiority. For a few days we talked mad shit and prematurely celebrated our impending victories. 

Aaaand? Lee badly whooped my ass. Sigh.
Też tak macie, że wiecie z niezachwianą pewnością, że w pewnych rzeczach jesteście świetni, nawet jeśli nigdy ich nie próbowaliście? 

Ja zawsze byłam pewna, że świetna byłabym w strzelaniu, pierwszej pomocy i minigolfie. Strzelanie przetestowałam kilka lat temu i pomimo trzęsących rąk deliryka jest faktycznie całkiem nieźle! Udzielania pierwszej pomocy na szczęście nie miałam okazji nigdy testować, ale za to wybieram się na kurs. W minigolfa jako dorosła grałam tylko raz, ale byłam napruta (dziewczyński weekend hazardowy), więc się nie liczy.

Nadszedł czas żeby przetestować przeczucie. Namierzyłam pole do minigolfa (z ponad pięćdziesięcioletnią tradycją i dinozaurami  - moje wewnętrzne dziecko zemdlało z ekscytacji), na co Lee  niespodziewanie oznajmił, że to on jest mistrzem. Obstawałam przy swoim. Przez kilka dni prześcigaliśmy się w puszeniu piórek i przedwczesnym świętowaniu zwycięstwa.

I co? Lee zupełnie złupał mi tyłek. Ech. 


A revenge picture for my ass whooping.
Zdjęcie-zemsta za złupany tyłek.

Baseball cages. I have mad reflex but I am scared of balls aimed at me (a shout out to the girls who were forced to play volleyball with me at PE!). Maybe one day I'll give it a try. While wearing a motorcycle helmet. Klatki do bejsbola. Mam świetny refleks ale boję się latających w moją stronę piłek (niniejszym pozdrawiam koleżanki z WF-u, które musiały grać ze mną w siatkówkę). Może kiedyś spróbuję. W kasku motocyklowym.

Lee, on the other hand, is not scared of anything. Well, maybe except for a centipede invasion. 
Lee za to niczego się nie boi. No chyba że inwazji stonóg.

Harvard talking circles. Never saw them being used.
Harwardzkie kółka do rozmów. Nigdy nie widzieliśmy ich w akcji.

For lobster and local shrimp, it's best to go to Maine, but Boston holds its ground too.
Na homara i lokalne krewetki najlepiej jechać do Maine, ale Boston też sobie radzi.


2 comments:

Tyler: Can I ask your name?
Ally: Anonymous.
Tyler: Anonymous? Is that Greek?