Thursday, July 11, 2013

It doesn't look like an egg, it doesn't look like a plant.


Często tęsknię za wolnością jaką daje posiadanie samochodu - za spontanicznymi wycieczkami za miasto, za bagażnikiem wyładowanym po brzegi arbuzami i jabłkami, za sprzeczkami o to, kto będzie prowadzić, za nielegalnym parkowaniem przed najlepszą pizzerią w mieście, a przede wszystkim za tym, że nic nie jest poza zasięgiem.

Ta tęsknota staje się ostatnio dotkliwa. Moje wywołane klisze od dawna czekają na mnie w laboratorium, do którego dojechać mogę albo autobusem łapanym w kiepskiej dzielnicy i jadącym przez najgorsze części miasta, albo drogą taksówką. 

Czekajcie, jeszcze nie skończyłam narzekać. W nadchodzący weekend na przedmieściach Baltimore, do których nie kursuje komunikacja miejska odbywa się festiwal zydeco. Festiwal zydeco!!!. Moje jedyne opcje to albo pokonać tę trasę na rowerze (4 godziny w jedną stronę), albo wypożyczyć auto (żegnaj, zydeco).

W Stanach trudno być bezspalinowym. Komunikacja publiczna jest słabo rozwinięta, a odległości, nawet w obrębie miast, ogromne. Wiadomo, nie mam tutaj na myśli Manhattanu. Spróbujcie bez samochodu poruszać się po Los Angeles albo Memphis. Uszczerbki na zdrowiu psychicznym gwarantowane. 

W takich czarnych chwilach dobijam się myślami o naszym pięknym oberżynowym samochodzie, którym krótko cieszyliśmy się zeszłej jesieni. Kupiony został na potrzeby rodzinnej przeprowadzki do Szkocji, a po imigracyjnych tumultach i zmianach planów szybko sprzedany. Oj, przydałbyś mi się teraz, piękny bakłażanie.3 comments:

 1. Właśnie dlatego kilka dni po tym, gdy dowiedzieliśmy się, że jestem w ciąży, pojechałam kupić samochód. Wiedziałam, że to ostatni moment, gdy mogę sobie na to pozwolić, a nie wyobrażam sobie swobodnego macierzyństwa bez samochodu. Jest nam teraz ciężko finansowo i sprzedaż fury mocno by podreperowała nasz budżet, ale nie umiem sobie wyobrazić takiej opcji, dopóki nie mieszkam w centrum jakiegoś dużego miasta.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ja jestem pośrodku. Chcę móc pojechać za miasto albo przywieźć 5 arbuzów na raz. Z drugiej strony nie chcę samochodu na własność, nie chcę się głowić gdzie go zaparkuję, pamiętać żeby go zatankować i martwić, że ktoś mi się do niego włamie. Potrzebuję albo auta z szoferem ;), albo Zip Car.

   Delete
  2. Szofera! Można wtedy ze spokojem wypić piwo ;)

   Delete

Tyler: Can I ask your name?
Ally: Anonymous.
Tyler: Anonymous? Is that Greek?